Próchnica u dzieci to coraz bardziej powszechny problem, których dotyka dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Poza tym pojawia się także coraz częściej u niemowlaków. Próchnica u dzieci jest problemem, który często jest bagatelizowany przez rodziców. Co jest przyczyną próchnicy u dzieci, jak się objawia oraz jak powinno się ją leczyć?
Przyczyny występowania próchnicy u dzieci
Próchnica u dzieci tak samo jak w przypadku dorosłych jest wynikiem złej higieny jamy ustnej. Jeśli mycie zębów u dorosłych nie jest czynnością codzienną to i dzieci nie mają odpowiednich wzorców. O higienę jamy ustnej należy dbać już w wieku niemowlęcym przed rozpoczęciem ząbkowania, myjąc dziąsła. Wraz z tym jak mija czas i dziecko rośnie trzeba wpajać mu nawyk do regularnego mycia zębów. Dzieci, których mleczaki są słabo zmineralizowane podatne będą dużo bardziej na działanie próchnicy i rozwój bakterii, które będą ją powodować. Próchnica u dzieci to również bardzo często efekt nieodpowiedniego żywienia dziecka. Złe nawyki takie jak karmienie w nocy, pozwalanie na zasypianie z butelką, podawanie posiłków pełnych cukrów i węglowodanów może powodować rozwój bakterii, które będą powodować próchnicę. Ważną przyczyną jest także to, że dzieci nie są pod stałą opieką stomatologiczną.
Objawy występowania próchnicy u dzieci
Próchnica u dzieci często w początkowej fazie nie będzie zauważalna. Schorzenie to polega na demineralizacji szkliwa, co prowadzi do ubytku próchnicowe. Pierwszym objawem na jaki należy zwrócić uwagę będzie pojawienie się lepkiego, biało – żółtego nalotu, który przylega ściśle do zębów malucha. W kolejne fazie rozwoju próchnicy pojawia się matowa, szorstka biała plama albo smuga, którą już łatwo zauważyć, ponieważ będzie się odróżniać od zdrowego szkliwa. Jeśli w tym momencie nie będzie wdrożona odpowiednia higiena i leczenie stomatologiczne to próchnica będzie się rozwijać dalej. Warstwa szkliwa ciemnieje, załamuje się i pojawia się ubytek próchnicowy. W takim przypadku może pojawić się także stan zapalny, który powoduje ból przy jedzeniu. W tym momencie konieczna jest już wizyta u dentysty i uzupełnienie ubytku.
Sposoby leczenia próchnicy u dzieci
To jak leczy się próchnicę u dzieci zależne jest od stopnia jej zaawansowania. W przypadku początkowej fazy, gdzie szkliwo pokrywają plamy próchnicowe wystarczy wykonanie u stomatologa fluoryzacji oraz mycie zębów pastą, która zawiera fluor. Zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, który chroni szkliwo pokrywając plamy próchnicowe. W przypadku gdy próchnica u dzieci jest już zaawansowana i wiąże się z dużymi ubytkami to metoda leczenia będzie dobierana indywidualnie. Najczęściej polega ona na tym, że mechanicznie usuwa się chore tkanki i wypełnia ząb plombą. Można także stosować zabieg impregnacji zębów przez namoczenie dotkniętych próchnicą zębów w roztworze azotanu srebra, który będzie hamował rozwój próchnicy. Zdarza się, że próchnica na zębach u dzieci jest mocno zaawansowana i konieczne jest zadbanie o to, by nie spowodowała ona później wad zgryzu u dzieci. Leczenie zębów może być bolesne, a przede wszystkim próchnica będzie także nieestetycznie wyglądać i dalej może mieć także wpływ na stan uzębienia w przyszłości. Zatem bardzo ważną kwestią będzie również profilaktyka u dzieci, która powinna się rozpoczynać jeszcze nim pojawią się pierwsze zęby. Najważniejsze zasady, dzięki którym unikniemy próchnicy na zębach dziecka to regularne wizyty u stomatologa, mycie zębów minimum dwa razy dziennie i płukanie wodą po każdym posiłku także u niemowląt. Podawać dzieciom trzeba niesłodzone napoje, dużą ilość warzyw i owoców, które mają witaminę A, C, D.