Protetyka stomatologiczna to gałąź medycyny, której celem jest przywracania utraconego zęba, którą stosuje się, gdy wypełnienie jest niemożliwe. Współczesna stomatologia dysponuje skutecznymi metodami osiągnięcia maksymalnego podobieństwa między zębem sztucznym a naturalnym.
Protetyka - znaczenie
Dzięki protetyce możesz rozwiązać takie problemy jak:
• znaczna próchnica zębów
• utrata jednego lub więcej zębów z powodu urazu
W takim przypadku możliwych jest kilka strategii, które specjalista musi rozważyć przed rozpoczęciem leczenia. W prawie każdej obecnej sytuacji nie ma jednego rozwiązania. Dlatego warto zwrócić się do sprawdzonej kliniki, której personel dysponuje nowoczesnymi technologiami. Zatem biorąc pod uwagę specyfikę konkretnego przypadku, lekarz może zasugerować zastosowanie ruchomej lub stałej protezy. Pierwszy przypadek służy głównie do odbudowy funkcji żucia zęba, drugi polega na wykonaniu nieusuwalnej korony ceramicznej. Każda z tych metod ma również swoje własne niuanse, które można omówić podczas osobistej konsultacji z lekarzem.
Znaczenie protetyki
Zdaniem lekarzy, bez terminowej protetyki stomatologicznej, stan jamy ustnej jako całości ulega stopniowemu pogorszeniu. Częstą konsekwencją utraty zęba jest przemieszczenie sąsiedniego, a nawet utrata antagonisty znajdującego się na przeciwległej szczęce. Prawdopodobny jest rozwój chorób jamy ustnej, a także procesów zapalnych. Te i inne problemy są obecnie do rozwiązania, a zastosowanie nowoczesnych materiałów sprawia, że leczenie jest najbardziej efektywne. Protetyka stomatologiczna oznacza indywidualne podejście do każdego pacjenta, nie tylko w zakresie wykonania protezy, ale także w zakresie wyboru metody wykluczającej wystąpienie konsekwencji.
Przywrócenie pierwotnych właściwości zębów.
Brak jednego zęba, kilku lub znacznej ich liczby to nie tylko defekt kosmetyczny. Utrata zębów z powodu choroby, urazu i innych przyczyn może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Wśród nich są problemy z żuciem pokarmu, a co za tym idzie próchnica, choroby dziąseł i przewodu pokarmowego, wady dykcji, niebezpieczeństwo skrzywienia pozostałych zębów.
Podstawowe metody protetyki stomatologicznej
Istnieją dwie główne metody uzupełniania brakujących zębów - protezy ruchome i nieusuwalne. Protezy stałe to:
• mosty i korony to niezawodny sposób na uzupełnienie brakujących i ochronę osłabionych zębów. Najmocniejsze i najtrwalsze korony wykonane są z cermetalu. Konstrukcja mostu służy do protetyki kilku zębów. Jest przymocowany do najbliższych zębów, które zostały wcześniej oszlifowane;
• onlay i inlay - alternatywa dla korony. Są produkowane w laboratorium dentystycznym i są idealnie dopasowane do indywidualnego pacjenta. Wkłady i nakłady wykonane z porcelany, stopów metali i materiałów kompozytowych przeznaczone są do leczenia zębów dotkniętych próchnicą;
• implantacja to skuteczna technologia polegająca na wszczepieniu struktury tytanowej do tkanki kostnej i późniejszym zamocowaniu protezy.
Protezy ruchome mogą być:
• protezy ruchome całkowite - uzupełnienie braku wszystkich zębów na jednej lub obu szczękach. Szerokie zastosowanie mają protezy termoplastyczne. Elastyczny materiał tych produktów jest łatwy w użyciu i nie powoduje reakcji alergicznych;
• protezy ruchome częściowe - kompensują ubytki pojedynczych zębów lub całych rzędów. Służą do przywracania pełnoprawnych funkcji żucia. Stosowane są również protezy wykonane z materiałów termoplastycznych i akrylowych;
• proteza klamrowa - najwygodniejsza konstrukcja, która zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia między protezą a dziąsłem podczas żucia.