Krzywe zęby mogą być prawdziwym problemem, bez względu na to, ile masz lat i w jakim stanie są twoje zęby. Dlatego dentyści bacznie obserwują rozwój zębów dorosłych i dzieci. Gdy zęby stałe zaczną się pojawiać, można monitorować ich wzrost aby upewnić się, że są całkowicie zdrowe. I zastosować aparat ortodontyczny.
W każdym wieku
Aparat ortodontyczny jest najczęściej kojarzony z nastolatkami po prostu dlatego, że większość z nas wtedy po raz pierwszy zauważa krzywe zęby. Nie ma limitu wieku dla tego rodzaju leczenia korekcyjnego, więc nie zniechęcaj się stereotypami. Możesz używać aparatu ortodontycznego do korygowania nieprawidłowo ustawionych zębów w każdym wieku, o ile twoje zęby i dziąsła są wystarczająco mocne. Aparat ortodontyczny jest nieodpowiedni dla pacjentów z osłabionymi dziąsłami lub złym stanem uzębienia. I tylko dlatego, że wywiera duży dodatkowy nacisk na dziąsła.
Proste zęby to nie wszystko
Przyjmuje się, że aparat ortodontyczny ma za zadanie zapewnić pacjentowi idealnie proste zęby. Chociaż jest to jeden z głównych celów ich noszenia, nie jest to jedyny cel. Aparat ortodontyczny potrafi znacznie więcej. Można zapytać, czy kiedykolwiek doświadczyłeś bólu kości szczęki. Czy kiedykolwiek miałeś problemy z krwawieniem dziąseł? Czy twoje zęby są luźne lub nierówne? Oprócz ustalenia, czy twoje zęby są proste, ortodonta sprawdzi, czy twój zgryz jest zdrowy. Nieleczone problemy ze zgryzem mogą prowadzić do bólów głowy, problemów z żuciem i mówieniem. Pamiętaj więc, że wizyty u ortodontów to coś więcej niż tylko podjęcie decyzji, czy potrzebujesz aparatu ortodontycznego. Mogą oznaczać różnicę między szybkim rozwiązaniem drobnej dysfunkcji a niezauważonym problemem, który przekształca się w poważny problem.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Istnieje ogromna różnorodność aparatów ortodontycznych, różniących się mechanizmem działania, a także sposobem mocowania. Płytki ortodontyczne to wyjmowane konstrukcje, których podstawa wykonana jest z miękkiego hipoalergicznego tworzywa sztucznego. Efekt terapeutyczny realizowany jest dzięki stopniowemu przemieszczaniu uzębienia. System dodatkowo zawiera śruby, różne sprężyny, kokardy i haki. Plastikowa część konstrukcji ściśle przylega do podniebienia pacjenta, dokładnie dopasowując się do jego konturów, a za pomocą metalowych elementów płytki mocuje się ją do zębów z późniejszym wyrównaniem. Główną rolę odgrywa śruba, która znajduje się w różnych częściach plastikowej konstrukcji. Zapewnia zmianę rozmiaru płytki, co pozwala wpływać na położenie szczęk i zębów w jamie ustnej. Stałe aparaty ortodontyczne to konstrukcje służące do korekcji zgryzu. Urządzenie noszone przez cały czas trwania zabiegu, mocowane na specjalnym elemencie na zębach pacjenta. Współcześnie aparaty ortodontyczne mogą być wykonane z :
• Stali nierdzewnej
• Ceramiki w kolorze zęba
Zamki mocowane są bezpośrednio do zębów. Większość aparatów ortodontycznych zakłada się na przednią część zębów. Czasami aparat ortodontyczny można założyć na grzbiet zębów - nazywa się to aparatem „językowym”. Są praktycznie niewidoczne. Nie wszyscy ortodonci oferują tę formę leczenia, a także nie wszystkie problemy ortodontyczne można z powodzeniem leczyć aparatem tego typu. Druty niektórych aparatów ortodontycznych są utrzymywane na miejscu za pomocą malutkich gumek ( „ligatur” ) i są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Inne aparaty są „samoligaturujące” - nie wymagają ligatur do przytrzymywania drutów na miejscu. Wybór powinien być podyktowany zaleceniami ortodonty.