Być może twoje zęby nie są idealnie proste lub chcesz wyregulować zgryz. W takim przypadku aparaty ortodontyczne są właściwym wyborem.
Kto potrzebuje aparatu?
Straciłeś zęby mleczne stosunkowo wcześnie. Jeśli zęby wypadły zbyt wcześnie, a zęby dorosłe nie pojawiły się przez jakiś czas, może to wpłynąć na sposób, w jaki zęby dorosłe rosły i rozwijały. Aparat jest wskazany, gdy twoje zęby wyglądają na stłoczone lub krzywe. Jeśli wstydzisz się uśmiechać, ponieważ twoje zęby nie są proste, być może nadszedł czas, aby rozważyć dostępne opcje kosmetyczne. Twoja szczęka porusza się lub wydaje dźwięki. Może to oznaczać problem rozwojowy z zębami i linią szczęki, a leczenie ortodontyczne może okazać się pomocne. Ciągle gryziesz boki policzka. Może to oznaczać, że twoje zęby nie są odpowiednio wyrównane. Aparat ortodontyczny może uwzględniać zgryz dolny lub nadmierny. Masz trudności z przeżuwaniem jedzenia. Jest to nie tylko niedogodność, ale może być również szkodliwa dla zdrowia.
Przeciwwskazania medyczne do montażu aparatu
Istnieją przeciwwskazania medyczne do leczenia aparatem ortodontycznym. Są to warunki, w których leczenie ortodontyczne może zaszkodzić pacjentowi. Na przykład choroby kości i tkanki łącznej nie pozwalają na odbudowę tkanki kostnej zgodnie z nową pozycją zębów. Przeciwwskazaniem jest też zapalenie przyzębia. Jeśli choroba przyzębia jest na początkowym, odwracalnym etapie, po wysokiej jakości terapii można skonsultować się z ortodontą. Również poważnymi przeciwwskazaniami są ogólnoustrojowe choroby krwi, układu odpornościowego i hormonalnego. Leczenie zaburzeń psychicznych i ciężkich postaci bruksizmu jest przeciwwskazaniem do montażu aparatu. Ortodoncja jest przeciwwskazana w przypadku przewlekłych chorób zakaźnych, takich jak gruźlica.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Na rynku dostępne są różne modele aparatów ortodontycznych, różniące się od siebie rodzajem materiałów, z których są wykonane, rozwiązaniami technicznymi, wyglądem oraz możliwością swobodnego zdjęcia przez pacjenta. Z punktu widzenia ostatniej z wymienionych cech, wyroby podzielone są na wymienne (te, które pacjent może zdjąć samodzielnie) i nieusuwalne (mocowane do zębów).
Ruchome aparaty ortodontyczne
Ruchome aparaty ortodontyczne przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci (od 8 roku), u których wyrzynają się zęby stałe. Aparaty tego typu mogą się znacznie od siebie różnić, ale zwykle składają się z płyty akrylowej, klamry i łuku drucianego, dopasowanego do zębów. Zdarza się, że posiadają również dodatkowe elementy w postaci sprężyn i śrub do regulacji docisku. Ruchome aparaty ortodontyczne wykonuje się po pomiarze uzębienia i kości szczęki (badanie rtg), a także uzyskaniu tzw. wycisku ortodontycznego (odcisk zębów górnej i dolnej szczęki pacjenta z tworzywa sztucznego).
Stałe
Stałe aparaty ortodontyczne przeznaczone są przede wszystkim dla młodzieży i dorosłych. Z reguły urządzenia tego typu składają się z zamków przyklejanych do zębów (elementy utrzymujące łuk ortodontyczny), pierścieni (elementy mocujące wklejane do zębów trzonowych), łuków ortodontycznych (lub łuków sprężynowych) oraz ligatur (gumek przytrzymujących łuk ortodontyczny w zamkach). W razie potrzeby ortodonci stosują również elementy dodatkowe, np. łuki podniebienne (drut łączący zęby trzonowe i biegnący wzdłuż podniebienia), elastyczną trakcję międzyzębową, sprężyny, a w wyjątkowych przypadkach nawet wkręty (mikroimplanty) umieszczane w kości górnej lub dolnej szczęka. Istnieją również określone typy stałych aparatów ortodontycznych, na przykład aparat Herbsta (zawiasy mocowane do pierścieni stałego aparatu ortodontycznego za pomocą śrub),
Aparat ortodontyczny – cena
W przypadku pacjentów poniżej 12 roku życia leczenie ortodontyczne może zostać zrefundowane przez NFZ. Jednak dotyczy to wyłącznie ruchomych aparatów. W przypadku konieczności samodzielnego sfinansowania leczenia, istnieje możliwości rozłożenia spłaty na kilka rat. Sama cena aparatu jest ściśle skorelowana z jego rodzajem. Metalowy łuk korygujący może kosztować nawet 2 tysiące złotych. W przypadku aparatu samoligaturującego do 4 tysięcy złotych. Należy też wziąć pod uwagę koszt wizyt kontrolnych. Tu liczymy się z kosztem od 80 złotych wzwyż.