Zabiegi wybielania zębów wykonywane u dentystów pozwalają na osiągnięcie efektów o kilka czy kilkanaście odcieni. Dla wielu osób jednak przeszkodą jest cena takiego wybielania. Czy warto się na nie decydować, czy może jednak wato się będzie decydować na oszczędzanie i metody wybielania w domu?
Wybielanie zębów – czy zabieg się opłaca?
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym będzie kosztowne, dlatego wiele osób decyduje się na domowe alternatywy. Paski wybielające, nakładki czy pasty, które są tańsze niż usługi dentystyczne. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie ich na własną rękę będzie jednocześnie wiązać się z pewnym ryzykiem. Szczególnie jeśli ktoś ma niedoleczone zęby czy nadwrażliwość. Wybielanie domowe nie będzie zawsze skuteczne, a w przypadku zębów martwych nie będzie możliwe.
Pasta wybielająca, która ma usunąć osady i wybielać zęby to koszt od 10 do 50 złotych. Cena niektórych past profesjonalnych może sięgać nawet 80 złotych. Skuteczność past wybielających jest potwierdzona w przypadku stosowania po zabiegu wybielania i wtedy będą one utrzymywać efekt zabiegu. Paski wybielające kosztują od 20 do 90 złotych, wymaga się stosowania ich przez dwa tygodnie i rozjaśniają one szkliwo do trzech odcieni.
Domowym sposobem na wybielanie podobnym do gabinetowego są nakładki z żelem wybielającym. Mimo, że są one skuteczniejsze niż paski to jednak mają jeden rozmiar i nie będą dopasowane do kształtu zębów. To może sprawić, że ryzyko podrażnień będzie większe. Koszt nakładek to około 100 złotych za 10.
Ceny gabinetowego wybielania zębów
Zabiegi wybielania zębów będą skuteczniejsze od metod domowych a przy tym indywidualnie dopasowane są do potrzeb pacjenta. Ceny zabiegów wybielających zależą od miasta i gabinetu. Przykładowe widełki cenowe to mniej więcej około 400-800 złotych za wybielanie nakładkami. Jeśli chodzi o laserowe wybielanie to za zęba zapłacimy około 150 złotych. Oba łuki to około 700-2000 złotych Wybielanie lampą LED to około 170-500 złotych, lampą Beyond około 500-150 złotych.
Metody domowe wybielania zębów – produkty stomatologiczne
Domowe metody obejmują także produkty takie jak pasty, płyny do płukania, paski wybielające. Skuteczność płynów i past jednorazowo jest jednak nikła. Specjalne pasty polecane przez stomatologów po zabiegach są dobre, bo będą utrwalać efekt. Większość past wybielających także z węglem aktywnym będzie można stosować tylko określony czas. Chodzi tutaj o pasy oznaczone wysokim poziomem ścieralności. Częste i ustawiczne stosowanie takich produktów może powodować uszkodzenia szkliwie.
Wybielanie zębów u stomatologa
W porównaniu do domowego wybielania te zabiegi, które będą wykonywane przez dentystę można uznać za metodę, która będzie dawała dobre efekty, ale jednocześnie będzie również bezpieczna. Konsultacja ze specjalistą to szansa na to, by ewentualnie poznać przeciwwskazania do zabiegu i będzie się można dowiedzieć o ile odcieni dana metoda pozwoli wybielić zęby. Główną wadą takiego wybielania będzie zaś jego cena i to, że zabieg trzeba co jakiś czas ponawiać.
Gabinety oferują nam obecnie różne metody wybielania. Takie w formie jednorazowego zabiegu laserem czy pomocą specjalnej lampy jak i też wybielanie długoterminowe z użyciem specjalnych nakładek, co jest związane z etapem gabinetowym i domowym.
Wybielanie w domu czy u stomatologa – co wybrać?
Wybielanie zębów w domu sprawdzonymi metodami, które nie niosą za sobą ryzyka pozwolą zmniejszyć przebarwienia. Jeśli ktoś liczyć na profesjonalny efekt to nie będzie innej opcji, tylko będzie trzeba korzystać z usług gabinetów stomatologicznych.