Dowiedz się, jak kilka prostych nawyków i ćwiczeń może poprawić jakość Twojego dnia pracy - i Twojego uśmiechu!
Wydaje się, że każda dekada ma swoje demony zdrowotne, od alkoholu, przez tłuszcz, po cukier, ale jednym z nich jest ponadczasowy stres. Wydaje się, że mamy coraz mniej czasu i coraz mniej środków na realizację naszych celów, dlatego nieuniknione jest, że coraz więcej z nas jest zestresowanych w domu i w pracy. Twój lekarz rodzinny może się martwić o Twoje ciśnienie krwi, Twój fizjoterapeuta może monitorować Twój ból szyi i pleców, ale dlaczego miałoby to martwić Twojego dentystę?
Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że Twój stres ma bezpośredni (i negatywny) wpływ na Twoje zęby. Oto pięć najważniejszych sposobów, w jakie stres może wpływać na zdrowie Twojej jamy ustnej:
Możesz zgrzytać zębami
Nazywane również bruksizmem, zgrzytanie zębami podczas snu jest czymś, czego możesz nawet nie być świadomy, a co może mieć poważne skutki uboczne, takie jak ból szczęki i szyi, bóle głowy, ścieranie się zębów, a nawet ich pęknięcia lub złamania.
Możeszzachorować na chorobę zwyrodnieniową stawów skroniowo-żuchwowych (TMJD)
Zaciskanie i zgrzytanie zębami z powodu stresu może prowadzić do choroby stawów skroniowo-żuchwowych (TMJD), która może wymagać noszenia ochraniacza na zęby lub nawet poddania się dalszemu leczeniu stomatologicznemu.
Zwiększasz ryzyko zachorowania na choroby dziąseł
Stres osłabia układ odpornościowy, co oznacza, że zdolność organizmu do zwalczania bakterii jest osłabiona. Otwiera to drogę do zapalenia dziąseł i jego poważniejszego kuzyna, zapalenia przyzębia.
Możesz nabawić się wrzodów w jamie ustnej
Istnieje wiele możliwych przyczyn powstawania wrzodów w jamie ustnej, ale stres znajduje się na szczycie listy. Poza tym, że wrzody są nieprzyjemne, stanowią zaproszenie dla infekcji bakteryjnych.
Częściej zaniedbujesz higienę jamy ustnej
Od braku snu, który sprawia, że jesteśmy zbyt zmęczeni, by dbać o codzienną higienę jamy ustnej tak skrupulatnie, jak powinniśmy, po stresujące jedzenie i zwiększony apetyt na cukier - stres to po prostu zła wiadomość dla zdrowia jamy ustnej.
Co zatem radzimy Ci z tym zrobić?
Już sama próba znalezienia czasu w ciągu zabieganego dnia na odstresowanie się może być stresująca sama w sobie - nazwij to metastresem, jeśli chcesz! Nie obawiaj się, istnieje wiele małych sposobów na regularne pokonywanie stresu, które nie zajmą Ci zbyt wiele czasu w ciągu dnia. Oto pięć naszych ulubionych:
Wybierz się nawakacje (przy biurku)
Nie, wiemy, że wakacje mogą nie mieścić się w twoim grafiku (lub budżecie), ale zamknij oczy na pięć minut i wyobraź sobie, dokąd byś pojechał, gdybyś mógł. Spróbuj naprawdę tam być, wyobrażając sobie widoki i dźwięki.
Oddychaj
Wykonanie serii głębokich oddechów, polegających na wdechu przez nos i wydechu przez usta, może zająć mniej niż minutę, ale ma zaskakująco uspokajające działanie.
Rozluźnij się
Progresywna relaksacja mięśni to technika polegająca na napinaniu, a następnie rozluźnianiu każdego mięśnia w ciele, po kolei. Możesz nie zdawać sobie sprawy, które z nich były napięte, dopóki się na nich nie skupisz.
Pij
Nie, nie alkohol - to zdecydowanie nie jest najlepszy sposób na walkę ze stresem - ale upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość magicznego eliksiru na wszystko: wody. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia zapobiega bólom głowy, które przyczyniają się do uczucia "zestresowania", a także zmusza do częstych przerw na toaletę!
Uśmiechnij się
Fizyczna czynność, jaką jest uśmiechanie się, zmusza mięśnie twarzy do przyjęcia pozycji, która wyzwala wydzielanie endorfin - naturalnych "szczęśliwych" substancji chemicznych w organizmie. A kto wie, może Twój uśmiech zostanie zauważony i pomoże ludziom, z którymi pracujesz!
Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wpływu stresu na zdrowie zębów, umów się na wizytę już dziś. Sprawdzimy Cię i damy Ci wiele wspaniałych rad!