Prawidłowe dbanie o aparat ortodontyczny pozwala na uniknięcie efektów ubocznych i prawidłowo przeprowadzony proces leczenia.
Co jeść a czego nie jeść przy aparacie?
Stomatolog lub ortodonta może zalecić aparat ortodontyczny w celu wyrównania, lub prostowania zębów, lub pomocy w przypadku innego problemu stomatologicznego, takiego jak szczelina, zgryz lub przodozgryz. Aparat ortodontyczny może radykalnie poprawić stan zębów, ale dostosowanie się do dodatkowego nacisku na zęby może zająć kilka dni lub tygodni. W ciągu pierwszych kilku dni możesz również odczuwać ból lub podrażnienie wokół zębów i dziąseł. Co możesz zjeść, kiedy po raz pierwszy założysz aparat ortodontyczny? Idealne pokarmy do spożycia po założeniu aparatu ortodontycznego to:
• tłuczone ziemniaki
• jogurt
• zupy
• jajecznica
• owsianka
• owoce morza
• miękkie owoce
• miękkie sery oraz gotowane lub miękkie warzywa
Pokarmy, których należy unikać zaraz po założeniu aparatu ortodontycznego to:
• lody
• grube bułki lub pieczywo
• grubsze kawałki mięs
• pikantne jedzenie
• cytrusy
Jak myć zęby?
Nauka mycia zębów aparatem ortodontycznym może wymagać trochę praktyki, ale zdecydowanie warto ją opanować. Noszenie aparatu ortodontycznego może utrudniać usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia, ponieważ aparat zapewnia im wiele miejsc do ukrycia. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że płytka nazębna i cząsteczki jedzenia będą miały szansę pozostawać wystarczająco długo, aby spowodować problemy, warto myć zęby po każdym posiłku. Zacznij od trzymania szczoteczki pod kątem 45 stopni i delikatnego szczotkowania wzdłuż linii dziąseł. Następnie przesuń szczoteczkę pod kątem, tak aby można było ostrożnie szczotkować wierzchołki zamków. Następnie przestaw szczoteczkę do zębów pod kątem do góry, aby można było szczotkować pod zamkami i drutem.
Kiedy zdjąć aparat?
Po założeniu aparatu może minąć od kilku miesięcy do kilku lat, zanim aparat delikatnie ustawi zęby we właściwej pozycji. Większość ludzi nie odczuwa bólu podczas zdejmowania aparatu. Aparat ortodontyczny powinien zdejmować wyłącznie wykwalifikowany ortodonta. Mają odpowiednie narzędzia do bezpiecznego usuwania zamków i drutów z zębów.
Z kolei aparat retencyjny to niestandardowe urządzenia przeznaczone do utrzymywania zębów na miejscu. Często są przepisywane po leczeniu ortodontycznym, takim jak aparat ortodontyczny, w celu utrzymania zgryzu po zmianie kształtu lub korekcji. Istnieją trzy rodzaje aparatów retencyjnych, które ortodonci przepisują po zdjęciu aparatu. Oba typy są przepisywane, aby zapobiec ruchom zębów i trwale osadzić je w nowym miejscu. Pierwszy typ nazywa się wiązanym. Jest przymocowany do zębów po zdjęciu aparatu, aby utrzymać go na miejscu przez kilka pierwszych miesięcy po zabiegu. Drugi rodzaj to wymienny. Można je wyjmować do czyszczenia i spożywania posiłków. W każdym przypadku możesz otrzymać różne instrukcje co do noszenia aparatu w zależności od konkretnych potrzeb leczenia.
Czyszczenie aparatu
Wyjmowany aparat należy szczotkować codziennie, w tym samym czasie, gdy szczotkujesz i nitkujesz zęby. Przede wszystkim, ponieważ jedzenie i płytka nazębna mogą łatwo gromadzić się na urządzeniu, podobnie jak na zębach, pomaga to regularnie namaczać. Aby to zrobić, rozpuść tabletkę do czyszczenia protez, w szklance wody z kranu o temperaturze pokojowej i zanurz urządzenie w tym roztworze raz dziennie. Pamiętaj jednak, że moczenie urządzenia powinno być uzupełnieniem szczotkowania, a nie jego zamiennikiem. Tylko wtedy zachowasz właściwą higienę urządzenia i jamy ustnej.