Zaktualizowano: 2/18/2020
Wakacje i relaks często kojarzą się z obrazem hamaka kołyszącego się delikatnie w cieniu palmy na plaży. Jakże łatwo byłoby zasnąć!
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Genewskiego w Szwajcarii daje podstawy do tego, dlaczego tak się dzieje. Odkryli oni, że ruch kołysania podobny do tego w hamaku spowodował, że uczestnicy szybciej zasnęli, a także poprawił jakość ich snu.
Badania nad snem
Artykuł WebMD autorstwa Jennifer Warner opisuje, w jaki sposób przeprowadzono analizę. 12 ochotników płci męskiej, w wieku 22-38 lat, wzięło dwie 45-minutowe drzemki w odstępie co najmniej jednego tygodnia na specjalnie wykonanym łóżku. Łóżko było nieruchome dla jednej drzemki, a dla drugiej miało delikatny ruch kołyszący. Uczestnicy byli dobrze wypoczęci i nie mieli historii bezsenności lub innych zaburzeń snu. Współautorka badania Sophie Schwartz z Uniwersytetu powiedziała, że zespół miał dwa główne cele:
- Zobaczyć, czy kołysanie rzeczywiście poprawia sen.
Zrozumieć znaczenie tego zjawiska w mózgu.
Aktywność mózgu każdego uczestnika była monitorowana za pomocą elektroencefalogramu (EEG) podczas badania, aby pomóc określić wszelkie neurologiczne efekty ruchu.
Kołysanie i mózg
Matki od wieków wiedzą, że kołysanie lub bujanie zazwyczaj uspokaja dziecko na tyle, że zasypia, a oto jeden z powodów: powolny ruch w przód i w tył w rzeczywistości zwiększa szybkie wybuchy aktywności i powolne oscylacje zwane "wrzecionami snu" w mózgu. Głęboki sen i konsolidacja pamięci są związane z wrzecionami snu, zgodnie z artykułem WebMD.
Ich badanie wykazało również, że wydłużyło czas trwania snu bez szybkich ruchów gałek ocznych (etap N2), który stanowi około 1/2 normalnego snu. Nieznacznie zmodyfikował również aktywność mózgu podczas N2, nabierając cech głębokiego snu u wszystkich uczestników badania. Strona internetowa brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) Choices wyjaśnia cykl snu w ten sposób:
Sen normalnie odbywa się w cyklach nieprędkich ruchów gałek ocznych (NREM) i szybkich ruchów gałek ocznych (REM). NREM jest dalej podzielony na trzy rodzaje: N1, N2 i N3. Cykl snu zazwyczaj przebiega według schematu: N1-N2-N3-N2-REM.
Ponadto, etap N1 był krótszy niż normalnie, gdy ochotnicy znajdowali się na łóżku bujanym.
Wyniki
Badanie nie może dostarczyć ostatecznych wniosków, dopóki nie zostanie przeprowadzone na większą skalę z rozszerzonymi scenariuszami. Dodatkowo, badani ochotnicy byli zdrowi, więc badacze nie są w stanie dokładnie przewidzieć podobnego wyniku dla osób z zaburzeniami snu. Jednak badanie wskazuje, że ten rodzaj ruchu może mieć potencjał, aby pomóc osobom z zaburzeniami snu.