Pamiętasz Violet Beauregarde z filmu "Willy Wonka i fabryka czekolady"? Podczas gdy Twoje dziecko z pewnością nie jest skazane na los Violet Beauregarde - bycie zwiniętym przez Oompa-Loopas za nadmuchanie balonu po zjedzeniu kuszącego kawałka gumy balonowej - istnieją niebezpieczeństwa związane z częstym żuciem gumy, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie zębów i ogólny stan zdrowia Twojego dziecka.
Dentystyczne skutki uboczne
1. TMJ (Temporomandibular Joint Disorder): Nierównowaga mięśni szczęki i TMJ to dwa z możliwych skutków ubocznych częstego żucia gumy. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć TMJ, porozmawiaj z jego dentystą. Objawy TMJ obejmują:
- Ból lub tkliwość w szczęce, szyi, twarzy i ramionach. Mogą być one również widoczne w uchu lub wokół niego szczęka blokuje się lub zacina podczas otwierania lub zamykania niemożność szerokiego otwarcia ust Klikanie, wyskakiwanie lub zgrzytanie w szczęce Trudności z żuciem.
2. Uszkodzenie zębów: Uszkodzenie zębów jest często spowodowane ilością cukru zawartego w gumie. Cukier przyczynia się do próchnicy zębów, co może być szkodliwe dla zdrowia zębów.
3. Uszkodzenia spowodowane wypełnieniami: Jeśli Twoje dziecko ma wypełnienia rtęciowe, zachęć je do unikania żucia gumy. Guma do żucia może spowodować, że wypełnienia rtęciowe uwolnią rtęć do organizmu, co może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka.
Skutki uboczne dla zdrowia
1. Bóle głowy: Innym skutkiem ubocznym żucia gumy są bóle głowy, zwłaszcza u nastolatków, ponieważ żują jej tak dużo. Badania wykazały korelację pomiędzy żuciem gumy a bólami głowy u nastolatków. Naukowcy uważają, że jest to wynik napięcia w szczęce z powodu żucia gumy i ekspozycji na aspartam, który znajduje się w gumie.
2. Zachcianki na śmieciowe jedzenie: Podczas gdy wiele osób żuje gumę w nadziei, że to odwróci ich uwagę od ich zachcianek śmieciowego jedzenia, badania wykazały, że w rzeczywistości robi coś przeciwnego. Ludzie, którzy często żuć gumę znaleziono jeść mniej pożywne pokarmy niż tych, którzy nie żuć gumy.
3. Problemy żołądkowo-jelitowe: Żucie gumy może oszukać ciało, aby myślało, że ma zamiar dostać jedzenie, gdy w rzeczywistości nie jest. Może to zdezorientować Twój układ trawienny, powodując problemy żołądkowo-jelitowe. Sztuczne słodziki, które znajdują się w gumie, mogą również powodować problemy żołądkowe.
Kroki do zdrowszego żucia gumy
1. Wybieraj gumę zatwierdzoną przez ADA.
Starając się pomóc dziecku w ograniczeniu nawyków żucia gumy, wybieraj dla niego gumy do żucia z pieczęcią ADA, ponieważ są one znacznie lepsze dla jego zębów. Aby otrzymać znak aprobaty ADA, firmy muszą przedstawić naukowe dowody na to, że ich guma do żucia:
- Redukuje kwasy płytki nazębnej Promuje remineralizację szkliwa zębów Zmniejsza liczbę ubytków Zmniejsza zapalenie dziąseł Jest bezpieczna dla tkanek jamy ustnej
I chociaż nie jest to wymóg, wszystkie gumy zatwierdzone przez ADA są bez cukru.
2. Zmniejsz spożycie cukru. Jeśli zmniejszysz ilość cukru spożywanego przez dziecko każdego dnia, pomożesz mu zmniejszyć jego apetyt na cukier, co z kolei zmniejszy jego apetyt na gumę.
3. Żuj gumę dłużej. Żucie kawałka gumy przez dłuższy czas zmniejszy ilość gumy żutej w ciągu jednego dnia, zmniejszając negatywne skutki.
4. Zmniejsz ilość żutych dziennie kawałków gumy. Ogranicz ilość gumy, którą dziecko może żuć każdego dnia, szczególnie jeśli jest uzależnione od żucia gumy.
5. Zastąp gumę zdrowymi substytutami żywności:
- Nasiona słonecznika Nasiona kopru włoskiego Woda Pietruszka Płyn do płukania ust: jeśli Twoje dziecko żuje gumę, aby mieć świeższy oddech, zastąp ją płynem do płukania ust.
Wnioski
Może być trudno zerwać z nawykiem żucia gumy - najwyraźniej Violet Beauregarde nie była w stanie tego zrobić - ale zdrowie zębów i ogólny stan zdrowia Twojego dziecka będą Ci za to wdzięczne.
Na koniec warto pamiętać, że żucie gumy przez pewien czas może być korzystne dla zdrowia zębów, zwłaszcza jeśli masz skłonność do suchości w ustach. Żucie gumy bez cukru zwiększa przepływ śliny, która pomaga zwalczać próchnicę. Jednak większość osób żujących gumę nie żuje gumy bez cukru, ani nie żuje jej z umiarem. Przestrzeganie powyższych wskazówek ograniczy częstotliwość żucia gumy przez Twoje dziecko, co może być dla niego bardzo korzystne.
Jakie sposoby okazały się pomocne w przełamaniu nawyku żucia gumy przez Twoje dziecko? Dowiedz się więcej na: http://dentystanowahuta.pl