Lubisz swój uśmiech? Czy jesteś zadowolony z koloru, kształtu i ustawienia zębów? Jeśli tak, to świetnie! Jeśli nie, to wszystkie twoje problemy można rozwiązać dzięki nowoczesnym materiałom stomatologicznym i najnowszym technologiom.
Cel stomatologii estetycznej
Dziś "hollywoodzkie" uśmiechy powstają nie w studiach filmowych, ale na fotelu dentystycznym. Wiele technologii, w szczególności popularne dziś okleiny, zostało pierwotnie wymyślonych specjalnie dla kina. Później zostały ulepszone i zaczęły być używane w życiu codziennym. Brak zębów i ruchomych protez wcale nie są atrybutem starości. Dziś nowoczesne technologie pozwalają nie tylko leczyć zęby, ale także odmładzać, przywracając im piękno i siłę. Odbywa się to za pomocą stomatologii estetycznej. Stomatologia estetyczna wykorzystuje technologię praktycznie ze wszystkich dyscyplin stomatologicznych. Ma rozwiązywać takie problemy, jak:
• korekta niewłaściwej pozycji zębów;
• korekta zgryzu;
• maskowanie przerwy między zębami, która często zwiększa się wraz z wiekiem (diastema);
• usuwanie przestrzeni między zębami;
• wybielanie zębów;
• licowanie zębów w celu poprawy koloru i kształtu.
Głównym celem stomatologii estetycznej jest to, aby twoje zęby były piękne. Co sprawia, że uśmiech jest piękny? Przede wszystkim kształt poszczególnych zębów, a także proporcjonalność uzębienia jako całości, symetria, położenie w łuku zębowym pojedynczego zęba lub grup zębów. Oczywiście atrakcyjność uśmiechu jest również związana z kolorem twoich zębów, fakturą ich powierzchni.
Metody
Dwadzieścia lat temu anomalie w lokalizacji poszczególnych zębów korygowano głównie metodami ortodontycznymi - przy pomocy płytek, które często uszkadzały szkliwo. Teraz możemy poradzić sobie z drobnymi anomaliami zgryzu przy pomocy materiałów światłoutwardzalnych. Aby zamknąć lukę między zębami, wcześniej wymagane były korony, którym towarzyszyło zgrzytanie zębem. Diastemę można teraz usunąć za pomocą nowoczesnych materiałów, które nie powodują skutków ubocznych. Są one niezwykle trwałe. Siła ich przyczepności (ciśnienie, jakie należy przyłożyć, aby uszczelnienie odpadło) wynosi około 20 megapaskali (w przypadku starszych materiałów liczba ta nie przekraczała 5-6 megapaskali). Dzięki temu możliwe jest np. odtworzenie złamanego kawałka przedniego zęba bez obawy, że pacjent ponownie go zgubi, gryząc twarde jabłko.
Zabiegi
Dziś w arsenale stomatologii estetycznej pojawiło się wiele sztuczek kosmetycznych, o których dentyści mogli tylko pomarzyć. Na przykład dentysta może odmłodzić pacjenta za pomocą kosmetycznego konturowania. Z wiekiem zęby ulegają ścieraniu: krawędzie stają się ostrzejsze, linia przednia jest bardziej wyraźna. „Młodszy” uśmiech uzyskuje się, gdy zęby mają zaokrąglone krawędzie. Osobny dział stomatologii estetycznej i leczniczej poświęcony jest sztuce doboru kolorów wypełnień. Eksperci biorą również pod uwagę takie cechy jak stopień zmętnienia lub stopień przezroczystości zęba. W celu uzyskania naturalnego efektu materiał nakłada się warstwami. Ta delikatna praca wymaga odpowiednich narzędzi. Do estetycznego przywrócenia koloru używają dziś materiałów kompozytowych czwartej do piątej generacji. W idealnym przypadku odbudowane szkliwo powinno odbijać światło w taki sam sposób jak szkliwo sąsiedniego zęba o naturalnym zabarwieniu.
Konieczne jest jedynie dobranie koloru zęba w naturalnym świetle. Do materiałów dołącza się specjalną skalę do zakresu kolorów swoich materiałów, zgodnie z którą kieruje się lekarz, wybierając odpowiedni ton dla pacjenta.