Wszczepianie implantów stało się dziś normą przy rozwiązywaniu problemów z protetyką i przywracaniu pięknego uśmiechu. Jednak wybór implantu nie jest łatwym zadaniem i nie każdy będzie mógł samodzielnie dokonać właściwego wyboru.
Kiedy wskazany jest implant?
Procedura implantacji pozwala na przywrócenie utraconych zębów. Zaleca się wykonanie implantacji w następujących przypadkach:
• duże ścieranie zębów spowodowane wadami zgryzu;
• obecność przerwy między zębami, której przyczyną jest deformacja i rozbieżność zębów;
• utracony ząb spowodował wady wymowy;
• dysfunkcja zdolności żucia;
• zmiany w wyglądzie w wyniku utraty zębów (pojawiły się zmarszczki w okolicy nosowo-wargowej, opadły kąciki ust);
• wyczuwalny dyskomfort spowodowany brakami zębów.
Implant dentystyczny jest zwykle konstrukcją wieloskładnikową. Podczas wykonywania protetyki najpierw w kość zęba wprowadza się tytanową szpilkę - zastępuje ona korzeń zęba. W rzeczywistości jest to metalowy pręt lub śruba - odpowiednik żywego zęba. Implanty dentystyczne można podzielić na 3 główne grupy:
• śródkostny;
• podokostne;
• przezkostny.
Implanty śródkostne mają z kolei postać płytkową, korzeniową i kombinowaną. Implanty w kształcie korzenia są śrubowe i cylindryczne. Konstrukcje śrubowe są zdecydowanie najpopularniejsze i mają wiele modyfikacji. Różnią się kształtem gwintu, rodzajem powłoki, a także mogą być składane / nierozkładalne oraz różnią się liczbą etapów montażu (jedno i dwuetapowe). Implanty płytkowe są stosowane rzadko i tylko w przypadkach, gdy kość szczęki jest zbyt wąska na implant śrubowy. Istnieją również implanty kombinowane o różnych kształtach, które są używane w specjalnych przypadkach.
Metody implantacji zębów
Jednoetapowe obciążenie natychmiastowe. Ta metoda implantacji (inne warianty jej nazwy to implantacja ekspresowa, jednofazowa) oznacza, że protezy na implantach zostaną założone nie za sześć miesięcy, ale już w drugiej lub trzeciej dobie. Osobną metodą jest implantacja jarzmowa. W ramach któregokolwiek z wymienionych protokołów możliwe jest zastosowanie implantów, które są mocowane w kości jarzmowej, czyli wychodzą poza granice szczęk. Pozwala to na implantację w szczególnie trudnych przypadkach.
Przeciwwskazania do implantacji zębów
Bezwzględne przeciwwskazania do implantacji zębów to choroby krwi i narządów krwiotwórczych. Na przykład zaburzenie krzepnięcia krwi uniemożliwia jakąkolwiek operację z powodu rozwoju poważnego krwawienia. To także choroby ośrodkowego układu nerwowego (zarówno wrodzone, jak i nabyte). Najbardziej uderzającym przykładem jest choroba psychiczna, w której pacjent może niedostatecznie odbierać informacje o zasadach zachowania w trakcie i po leczeniu. Złośliwe nowotwory różnych narządów i układów (rak, mięsak), ponieważ interwencja chirurgiczna może wpływać na wzrost i przerzuty guza. Stany immunopatologiczne (zabiegi chirurgiczne koniecznie wymagają pewnego czasu aktywnej i dość intensywnej pracy układu odpornościowego w celu prawidłowego gojenia się tkanek po operacji). Przeciwwskazaniem są choroby tkanki łącznej. Implantacja jest bardzo wymagająca dla wzrostu i rozwoju tkanki łącznej wokół implantu, dlatego choroby takie jak toczeń rumieniowaty układowy, twardzina skóry, choroby reumatyczne, reumatoidalne i inne uniemożliwiają proces instalacji implantu. Niektóre choroby błony śluzowej jamy ustnej: przewlekłe nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej, toczeń rumieniowaty, pęcherzyca, zespół Sjogrena itp. Przeciwwskazaniem jest też
• wiek poniżej 18 lat;
• gruźlica i jej powikłania;
• cukrzyca w formie nieskompensowanej;
• stan po naświetlaniu (przynajmniej w ciągu roku).